2win800x200

Битолските печалбари со бугарски пасоши се вратија во Европа без да извадат нов со „Северна“

Јануари 15, 2024
фото А.Блажевска фото А.Блажевска

Битолчани кои работат во европските држави, а кои за празниците дојдоа во Битола велат дека добар дел од нив не успеале да извадат пасош, па назад се вратиле со бугарскиот пасош.

„Мажот ми си замина за Шведска, не успеа да извади нов пасош, доаѓаше пред Божик три дена, чекаше со саати на студот, ама се разболе и се откаже. Сега кога ќе дојде за Велигден, тогаш ќе вади. Јас останав и ќе пробам да го добијам пасошот, па ќе заминам. Многу од неговите колеги кои возат низ Европа заминаа со бугарските пасоши. Имаа навика со македонскиот пасош да влезат и излезат од Македонија, а со бугарскиот да направат влез и излез од Шведска, ама сега ќе ги користат само бугарските пасоши“, вели битолчанка. Таа додава дека има револт кај битолчани кои работат во странство трошоците за новите патни исправи да паѓаат на грбот на граѓаните.

А.Блажевска

Целиот текст на следниот линк https://nezavisen.mk/bitolskite-pechalbari-so-bugarski-pasoshi-se-vratija-vo-evropa-bez-da-izvadat-nov-so-severna/

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани