2win800x200

Помина тешка година од трагедијата со малата Јана, родителите се иселија од државата

Март 22, 2024

Помина една година од трагедијата со малата Јана Христовска од битолско Кравари која по примена инфузија почина во Битолската болница. Истрагата покажа дека немало лекарска грешка за прераната смрт на малото девојче. Неколку месеци по трагедијата родителите на Јана, Христина и Стојче се иселија во странство. Таткото на шестгодишната Јана Христовска во изјава за Апла тогаш кажа дека до трагедијата дошло поради тоа што на неговата ќерка во моментите кога имала покачен шеќер во крвта ѝ дале гликоза  во инфузија. Девојчето беше родено здраво кажаа родителите. Таткото Стојче Христовски тврдеше дека кога шеќерот во крвта на Јана бил 9 со инфузијата нагло скокнал на 19 единици. Основното јавно обвинителство од Битола констатира дека нема елементи на кривичното дело Несовесно лекување болни, за ниту еден здравствен работник инволвиран во лекувањето на детето.

 

На Фејсбук, родителите  денеска ја споменуваат со потресни зборови 

 

“... има денови кога пишувам за да запомнам...
има денови кога пишувам за да ми олесни...
.
има денови кога пишувам за да запомнам
се’ што сум сакала да ти кажам
а останало закопано во мeне
да се присетам колку среќна бев
и светот во рацете го држев
светлина која мислев дека можам да ја крепам
а дланките не додржуваат
мали се за толку љубов да зберат
и срцево што поболено ми е
како на две пресечено со лепак од лаги меѓу половинките
има денови кога пишувам за да ми олесни
небаре хартијата толку силна е
за болкава на неа да ми лежи и таму да остане
па ја гледам како се распаѓа од напукнати зборови
и поарно ми е
барем за момент како сета тежина да ја снемува
и легнувам силна и полна надеж
а утрата со мачнина ги врвам. Помина една тешка година без тебе... Ќе фалиш цел живот
 
 
 
А.Б 
Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани