Обезглавена бистата на Стерјо П. Ѓеорѓиевски во Градскиот парк во Битола

Март 20, 2019

Осквернавена е  спомен-бистата  на борецот од Втората Светска војна, Стерјо П. Ѓеорѓиевски (1922-1942) поставена во Градскиот парк во Битола.

Од спомен –бистата е оставен само постаментот,а  бистата ја нема ниту во близина.  На постаментот искршени се мермерните плочи и срушени се на земја. Во исто време е оштетен и постаментот на кој стои бистата на борецот Томаки Димитровски.  Осквернавен е и постаментот  од бистата на првоборецот Коле Лачето. Фотографиите кои се направени  утрово  ја отсликуваат состојбата во која вандалите ги оставиле спомен-бистите.

spomen 1

Од СВР-Битола за апла.мк изјавија дека не е пријавен случај на сквернавење на спомен- бисти во Градскиот парк.

Оштетувањето на бисти и спомен обележја во паркот е се почест, тоа се случи и лани летото кога беа осквернавени и обезглавени бисти на народни херои од НОБ.

spomen 2

spomen 3

 spomen 4

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани