Webp.net gifmaker

Апла дознава подетално кои се шестемина новозаболени битолчани

Јули 24, 2020
 

Од денешните шест случаи заболени со ковид-19, тројца се хоспитализирани во Клиничката болница Битола, а резултатите потврдени се во МАНУ, одговараат од Министерството за здравство на прашатата поставени од Апла.мк Останатите три лица се на домашно лекување и се на возраст од 37, 48 и 61 годишна. Еден од нив има поврзаност со претходен кластер од приватната конфекција, другите двајца не даваат податок за поврзаност со претходно потврдени случаи со ковид- 19.

Хоспитализираните лица се  на 27, 48 и 60 годишна возраст. Хоспитализираните негираат претходен контакт. Еден од заболените е вработен во јавно претпријатие, другиот во приватна фирма , третиот е пензионер, соопштија од Министерството  на прашањата на Апла.мк. 

Ж.З. 

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани