Караорман и Дебарска четврт ден без струја

Јануари 21, 2020

И по четири дена се уште нема решение на проблемот со дефектот во  електричната мрежа на улиците Караорман и Дебарска на битолскиот Баир.

 Од ЕВН велат дека дефектот  настанал поради преоптоварување на мрежата,  па целосно изгорела трафостаницата која со електрична енергија ги напојува жителите на улиците Дебарска и Караорман во Битола.

ЕВН и утрово нема одговор кога двете улици повторно ќе бидат приклучени на електричната мрежа, иако вчера најавија дека се обидува  што е можно повеќе од корисниците да префрли  на други напојни точки.

Жителите се жалат дека од саботата претпладне, околу 10 часот, се без струја, за што покрај што го трпат студат, имаат и материјални штети. 

 

А.Б

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани