2win800x200

Го палат ѓубрето, а друг им го чисти

Февруари 06, 2020

Жители од дивата ромска населба денес повторно поставија смет на обиколницата и го запалија, изразувајќи револт што се оставени без струја. Откако изгоре трафостаницата во населбата Баир поради преоптовареност на мрежата, дел од жителите се жалат дека среде зима се оставени без електрична енергија. Со нивниот начин на протестирање се блокира битолската обиколница, а се оштетува и асфалтот од овој патен правец кој минатата година беше преасфалтуран. Минувачите кои денес не можеа да поминат низ обиколницата коментираа дека со избраниот начин на протест не вршат притисок онаму каде што треба за да добијат струја туку врз граѓаните, случајните минувачи и врз Општината кои не можат да им обезбедат струја. 

панење

Запаленото ѓубре што останува зад нив и овој пат го исчисти неуморниот Мирсад Мухединов, локален жител кој од лани работи во ЈП Комуналец. Сега на помош го викна и неговиот син Џемаил Мухединов за да го исчистат патот и направат прооден за возилата. Тој апелира до полицијата да пуштат засилување, а не само двајца полицајци, а исто така бара и инспекторитеда доаѓаат на време за да се спречи палењето. чистат 3

Ж.З. 

 

 

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани