Webp.net gifmaker

Битолчани најнедисциплинирани возачи, полицијата за еден час изрече 90 казни

Октомври 17, 2020

 

Акциската сообраќајна контрола што денеска МВР ја спроведе во Битола, потврди дека битолчани се најнедисциплинирани возачи. За само 1 час изречени се 90 санкции, што е рекорд во акциите што полицијата ги реализираше низ различни градови во изминатите 3 недели.

-МВР продолжуваа со засилените акциски контроли со цел создавање ред на улиците и патиштата во државата. Денеска во Битола за 1 час, колку што трае засилената акциска контрола, имаме изречено 90 санкции. Од овие контроли во последните три недели, ова е најголема бројка. Санкциите најмногу се за пречекорена брзина, нерегистрирани возила и возење без возачка дозвола. Засилената акциска контрола продолжува и во нардните денови. Ја користам оваа прилка да апелира до сите граѓани да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и на тој начин заеднички да придонесеме за безбедност во сообраќајот. Нашата цел не е да се санкционираат граѓаните, туку да ставиме ред на сообраќајниците во државата, изјави Тони Ангеловски, портпарол на МВР.

Досега се изречени вкупно над 12 илјади казни во сите градови каде што е спороведена акцијата, а полицијата и во наредниот период продолжува со акциските контроли.

 

00001.MTS.00 00 02 18.Still001

 

00002.MTS.00 00 04 02.Still001

 

00005.MTS.00 00 01 09.Still001

 

00023.MTS.00 00 00 18.Still001

 

 

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани