Webp.net gifmaker

Спортските клубови каде што Општина Битола има капитална структура се ослободуваат од плаќање на надомест за користење на Спортската сала

Август 29, 2019

Советот на Општина Битола донесе одлука со која спортските клубови каде што Општина Битола има капитална структура да бидат ослободени од плаќање на надомест за користење на спортската сала „Боро Чурлевски“, рече на денешната седница претседателот на Совет Валентин Груевски. Во исто време беа донесени и одлуки за измени и дополнувања на ценовникот за користење на спортски објекти на подрачјето на Општина Битола.

 

-Со овие одлуки го приближување до крај процесот за купување на акции од „Еурофарм Работник“ во ракоментниот клуб „Пелистер“. Едната одлука е во клубовите во кои ние како Општина имаме капитална структура да не плаќаат надомест за користење на Спортската сала при тренинзи и натпревари. Втората одлука е  за измена и дополнување на ценовникот  за користење на сопортските објекти  на подрачјето на Општина Битола, односно во делот кој зборува за рекламирањето да додадеме дека тие клубови ќе бидат ослободени од плаќање на реклами за време на нивните официјални натпревари, рече Груевски со напомена дека Општината сака да овозможи официјалниот спонзор на Лигата на шампиони и СЕХА лигата да не биде подложен на плаќање на реклами за време на одигрувањето на натпреварите.  

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани