ВМРО-ДПМНЕ со блокада на кружниот тек кај Безистенот од 15 до 17 часот

Јуни 08, 2021

Во Битола на 08.06.2021 ВМРО-ДПМНЕ организира протест со блокада на кружниот тек кај Безистенот. Протестите ќе бидат од 15 до 17 часот. Протестираат со барање Владата јавно да го објави, како што стои во нивната објава  „таканаречениот 'патоказ' за преговорите со Бугарија''. 

Блокади на крстосници ќе има и во Скопје и уште 10 други градови низ земјава. Како што рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, протестите се единствен начин да се спречи барањата на Бугарија да станат дел од преговарачката рамка со ЕУ и на тој начин проблемот што го имаме со Софија да стане проблем со ЕУ.  Мицкоски рече дека тоа го дознал од високи дипломатски извори од Брисел и Софија.

 
Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани