Webp.net gifmaker

Колекцијата „Подем на гревот“ на битолчанецот Папаз го отвори Модниот викенд во Скопје

Октомври 23, 2017

Младиот и талентиран моден дизајнер од Битола, Андреј Папаз Ѓорѓиевски, вчеравечер во „Скопје Мериот Хотел“, со ревија на својата колекција „Подем на гревот“ го отвори шеснаесеттиот Моден викенд во Скопје

14

2

4

„Централното место во колекцијата ја зазема приказната за Содома и Гомора, два библиски града, синоними за грев, блуд и разврат. Колекцијата „Подем на гревот“, сугерира со нагласена сексапилност, инспирирана од човековата сексуалност и хедонизам. Силуетата во исто време e провокативна и елегантна, употребени се повеќе видови на еко кожа, свилен жоржет, штоф и чоја. Земајќи предвид каде се смета дека Содомa и Гомора се наоѓале териториски, деталите се преземени од традиционалната облека од Блискиот Исток.“, вели Ѓоргиевски за својата колекција.

13

andrej

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани