Webp.net gifmaker

Одржана ноќната атлетска трка во Битола

Ноември 03, 2017

Широк Сокак вечерва беше  полн енергија, детски насмевки, медали и дипломи. По 58 –ми пат в очи прославата за ослободувањето на Битола се одржа традиционалната ноќна атлетска трка.

На неа учествуваа над 1200 ученици од Битола во повеќе категории. На најуспешните медалите и благодарниците им ги врачи Ѓуро Илиќ, преставник од Општина Битола. Пред присустните се обрати градоначалничката Наташа Петровска.

- Нема поубаво нешто од над 1200 млади луѓе да го покажат својот спортски дух  и на тој начин да ни дадат радост во нашите срца за нашиот празник 4 –ти Ноември . По 58 пат традиционално се одржува оваа трка, која е  најстара во земјава- рече Петровска. 

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани