Webp.net gifmaker

Кометата "Неовајс" на небото над Пелистер

Јули 22, 2020
Фото: Лазе Гаштаров Фото: Лазе Гаштаров

Кометата "Неовајс" која деновиве се доближува до Земјата е вистинско ноќно шоу на небото кое се случува еднаш во 7000 години.

Фотографиите што ги споделуваме се направени од нашиот читател Лазе Гаштаров на Пелистер кај  Молика, а иако се аматерски го доловуваат она што во овие јулски ноќи се случува на небото и е видливо со голо око
 
"Неовајс" ќе биде најблиску до нашата планета утре,  23 јули.
 
"Неовајс" има дијаметар околу пет километри. НАСА ја откри оваа комета во март годинава.
 
Нејзиното јадро е покриено со слоеви материјал кој датира од почетоците на нашиот Сончев систем, пред околу 4,6 милијарди години.
 
Следен пат ќе биде блиску  до Земјата за 6.766 години.
 
received 203646174399351
Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани