Се намалуваат хоспитализациите во КОВИД центaрот во Битола

Април 27, 2021

Како што опаѓа бројот на заболени деновиве во Битола,  се намалува и притисокот во КОВИД центарот во Клиничката болница, каде вкупно се хоспитализирани 110 пациенти. Во изминатите 24 часа имало 11 приеми, а испишани биле 17 пациенти. Денеска нема починати од последици предизвикани од коронавирусот. 

 

Согласно тој тренд на намалување, од 1 мај  целосно се затвора за КОВИД пациенти  одделението за  Физикална медицина, кое во изминатите месеци беше дел од КОВИД центарот,  а на располагање на заболените на кои им е потребно болничко лекување  ќе останат Инфективното одделение и Модуларната болница, информираат за апла.мк од Клиниката болница во Битола. 

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани