2win800x200

СДСМ Битола: Кој одлучува за избор на проекти од културата финансирани од Општина Битола?

Мај 11, 2023

Интегрален текст од соопштението на СДСМ

Коњановски и компанија се фатени со рацете во медот!

 
Наместо одговори и одговорност за грабежот на буџетот под плаштот на културни настани, Коњановски се крие зад известувања од општината, а ДПМНЕ пишува за коњи и прашина. 
 
Битолчани сакаат одговори: 
 
1. Зошто и после пет месеци Коњановски не одговара на барањето на нашите советнции за вкупно потрошените пари на настани од културата во 2022 година?
 
2. Кои се имињата на членовите на комисиите кои одлучувале и одлучуваат за изборот на проекти од областа на културата кои се финансираат од општината?
 
3. Кои се критериумите за избор на апликациите што ќе добијат пари од општината?
 
Истите шеми од пред 10 години за грабеж на буџетот и делење народни пари на членови и симпатизери, ДПМНЕ ги прави и сега. Нема разлика дали е Владимир Талески или Тони Коњановски. Матрицата е иста!
Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани