Webp.net gifmaker

Се бележат пешачките премини пред училиштата

Август 31, 2018

Се бележат пешачките премини пред училиштата во Битола. Градоначалничката Наташа Петровска најави дека до стартот на учебната година, односно до понеделник, ќе биде обележана хоризонталната сигнализација со сите училиште во општината.

„Бидејќи е законски завршена постапката за избор на извршител околу означувањето на хоризонталната сигнализација, до понеделник ќе се обележат пешачките премини до училиштата како би се овозможило пред почетокот на училишната година, учениците да имаат побезбеден пристап до сите институции“, рече Петровска. 
 
Во изминатиот период, Општината се обиде на тендер да пронајде фирма која ќе ги обележи пешачките премини со поквалитетна и подолготрајна боја. Но, таква фирма не се пријави, па тендерот пропадна и потоа мораа да распишат нов.  40400239 479429349189533 270907115189567488 n40402791 1893529980764596 2253905271078256640 n
Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани