Ковачевски: Ако не направиме исчекор во евроинтеграциите со нашите соседи ни се заканува повторна изолација

Септември 07, 2023

„Ако не го направиме исчекорот во евроинтеграциите заедно со нашите соседи од Западен Балкан, на нашата држава и се заканува повторна изолација. А тоа значи и пропуштена шанса за напредок и обратно, назад и нова темница, во којашто уште долго ќе се лута“ рече премиерот Димитар Ковачевски на свечената академија по повод 8 Септември во Филхармонија.

Тој додаде дека политичките раководства, Собранието и народот во нашата држава, секогаш го правеле потребното и дека така ќе биде и сега.

„Јас работам и ќе работам, а повикувам и сите заедно, да се обединиме околу целта пред нас и да ја сработиме. Бидејки заедништвото со кое е постигната независна иднина на Републиката во 91-та – го, има и денес во определба на граѓаните за европска иднина на нашата Република. Патриотизам не е како гледаме на минатото, туку како со искуствата од минатото ги градиме сегашноста и иднината“ рече Ковачевски.

Премиерот додаде дека сите треба да не обедини желбата на нашите деца да бидеме среќни, вербата во младите и копнежот на родителите за среќа дома, меѓу саканите, во родниот крај.

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани