Градоначалникот Кузманоски со честитка-Илинден е денот кој не задолжува, не инспирира и обединува

Август 01, 2020

Почитувани сограѓани,

Ми претставува голема чест и задоволство да Ви го честитам големиот и најсветол национален празник-Илинден а воедно Ви го честитам и големиот христијански празник Св.Илија.

Илинден е симбол на победата на македонскиот непокор.

 

Денес кога се навршуваат 117 години од Илинденското востание и 76 години од Првото заседание на АСНОМ, уште посилен е стремежот мотивот на сите генерации, нашата држава да ја градат како заеднички дом во едно општество за сите без разлика на верска, национална и етничка припадност.

Илинден е ден кој не задолжува, не инспирира и обединува.

Се поклонуваме на славното дело на револуцијата, на храброста, доблеста и љубовта кон Татковината.

Она што во минатото било стремеж за слобода, денес е стремеж за развој, напредок, развојна економија и подобар живот за сите наши сограѓани.

Обединети и сложни, наша обврска е да продолжиме посветенон и одговорно да работиме на изградба на модерно, просперитетно и европско општество.

Нека ни е честит и вековит Илинден!

Со почит

Градоначалник
Љубе Кузманоски
Општина Новаци

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани