Метео предупредување: ветер, дожд и снег на повисоките места

Ноември 22, 2022
Под влијание на нов влажен бран времето денес ќе биде претежно облачно со засилен, а во источните делови и долж Повардарието повремено силен ветер од југоисточен правец (70 км/час)
 
Попладне и во текот на ноќта ќе има врнежи од дожд, пообилни во западните делови (над 20 л/м2), каде на повисоките планини ќе бидат од снег.
 
ВРЕМЕТО УТРЕ: Променливо облачно со повремен локален дожд, на повесоките планини повремен снег, претежно во западните делови. Ќе дува слаб до умерен ветер од југозападен правец.
 
 
 
ВРЕМЕТО ВО СЛЕДНИТЕ ДЕНОВИ: Во четврток времето ќе биде променливо облачно со повремен локален дожд, а на планините со повремен локален снег. Во петок и сабота ќе настапи преодно стабилизирање на времето, а во недела се очекуваат нови локални врнежи од дожд и снег на планините. Од петок утринските температури на повеќе места ќе бидат под нула.
 
Извор:УХМР
 
Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани