2win800x200

(ФОТО и ВИДЕО) Копанки како депонија за градежен шут

Октомври 04, 2023

Градежни материјали,  ’рѓосана арматура и шут,  расфрлани околу опжарениот планинарски дом Копанки. Вакви купишта и  ѓубре  има под дрвјата настрана од градилиштето, кое ниту е заградено, ниту обезбедено, реагираат битолчани кои деновиве се искачија на Копанки и со апла.мк споделија фотографии и видео од околината на домот за чија обнова  Општина Битола лани во август донираше   3,8 милиони денари (62.000 евра).

Со парите се изработи проект, негова ревизија, се избра надзор. Потпишан е и договор со градежна фирма „Стентон градба“ за негова обнова.  Градоначалникот Коњановски при неговата псоета во јули на Копанки најави дека очекува до почетокот на зимата да биде направен во фаза – карабина,  односно покриен. 

Иницијативата за Општината финансиски да помогне во обновата на „Копанки“ беше на  советничката група на Поинаку. Парите се дадени како финансиска поддршка на клубот за програмски активности и создавање услови за планинарски и спортски активности. ПСК „Пелистер“ изврши измена во статутот дека во случај да престане да функционира, имотот ќе припадне на Општината. За пожарот на „Копанки“ во 2013 година, никој кривично не одговараше

IMG c8fb6e07179647131f5f56e3a311dc61 V

IMG c7190a3f360491deadeb229b1cf80ca0 V

IMG 2ceaa13ed6778245539f9aae00fd8365 V

IMG a799745c8fb5688fdc69a38fd6403f24 V

IMG 5cfee2af9780eeb0887047e0e0612b2c V

IMG 59313921c2a53561ea2b9adb4eaaeb6c V

IMG ba3a55235cac772b1ead2bc93b3cb675 V

IMG 39ee23a45ccf771c411b665a304808c7 V

IMG 75e3a02eb94c340cdb38e174ed6238fc V

 

IMG 0880a155271863ecbb7979f0672de517 V

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани