2win800x200

Се бара помош за трите семејства од Ресен чии куќи целосно изгореа

Јануари 18, 2018

Поранешната пратеничка од Ресен, Дивна Јовковска Ефтимовска, на социјалните мрежи испрати повик за помош на трите семејства од Ресен кои останаа без покрив над главата по вчерашниот силен пожар кој ги зафати нивните домови.

„Кога се работи за хумани цели, Македонија знае да биде хумана. Да им помогнеме на ресенските семејства, чии куќи беа опожарени вчера претпладне. Помошта е потребна најитно, независно од видот„, напиша таа на фејсбук.
За сите оние кои сакаат финансиски да помогнат можат да уплатат средства

Банка на примач: ХАЛКБАНК
Примач: Сибел Дафтовска
Бр. на Сметка: 270-7000-395-058.18


Пожарот избувнал вчера утро во куќите сопственост на 51-годишниот М.Д., 43-годишниот В.А. и на Н.З. во Ресен во кој биле опожарени покривните конструкции, собите и покуќнината, а при неговото гаснење биле оштетени дел од ѕидовите и покуќнината.

Пожарот бил изгаснат од екипа на Територијалната противпожарна единица Битола.Увид извршила екипа од Надворешната канцеларија за криминалистички работи Ресен. Пожарот, како што соопшти МВР, најверојатно настанал на покривот, односно на оџакот на една од куќите. 26733513 1884497288228178 2059518762265310435 n

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани