Webp.net gifmaker

Еден новозаболен и осум оздравени од КОВИД-19 во Битола

Август 27, 2020

Во последните 24 часа се направени 1529 тестирања, а регистрирани се 89 нови случаи на ковид-19 во:

 
- Скопје 39
- Куманово 10
- Дебар 1
- Штип 4
- Прилеп 8
- Тетово 1
- Струга 3
- Битола 1
- Охрид 4
- Кавадарци 3
- Гостивар 2
- Струмица 1
- Крива Паланка 1
- Кочани 1
- Македонски Брод 1
- Пехчево 1
- Берово 3
- Валандово 1
- Делчево 2
- Кичево 2
 
Починати се 7 лица, тројца пациенти од Скопје (72г, 84г и 65г ), еден од Прилеп (65г), еден пациент од Тетово (62г), еден од Гостивар (74г) и еден пациент од Кичево (58г). Сите се починати во болнички услови.
 
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 215 оздравени пациенти од: 
 
- Скопје 72
- Штип 18
- Прилеп 2
- Тетово 1
- Струга 4
- Битола 8
- Охрид 1
- Кавадарци 22
- Гостивар 19
- Гевгелија 3
- Кочани 9
- Пробиштип 1
- Демир Хисар 8
- Македонски Брод 13
- Виница 5
- Делчево 1
- Свети Николе 13
- Кичево 12
- Ресен 1
- Неготино 2
 
Досега во земјата се направени вкупно 143.687 тестирања на ковид -19.  Нема тестирања во рамките на скринингот.
 
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14004, бројката на оздравени пациенти е 10722, на починати е 585, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2697.
Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани