Webp.net gifmaker

Меѓу починатите од КОВИД-19 и 79 годишен битолчанец

Септември 16, 2020

Во последните 24 часа се направени 1721 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на ковид-19 во:

- Скопје 33
- Куманово 17
- Дебар 3
- Штип 5
- Прилеп 7
- Тетово 13
- Струга 3
- Велес 6
- Битола 4
- Охрид 2
- Кавадарци 5
- Гостивар 8
- Гевгелија 3
- Струмица 18
- Крива Паланка 2
- Радовиш 2
- Кочани 11
- Пробиштип 1
- Демир Хисар 1
- Македонски Брод 2
- Валандово 2
- Виница 2
- Делчево 7
- Свети Николе 1
- Кичево 3
- Ресен 2
 
Починати се 7 лица, двајца пациенти од Струга (78г и 80г), пациент од Кочани (77г), од Струмица (44г), од Скопје (72г), од Битола (79г) и еден пациент од Гостивар (79г).
 
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 132 оздравени пациенти од: 
 
-Скопје 46 
-Куманово 13 
-Штип 7 
-Прилеп 12 
-Тетово 3 
-Струга 2 
-Велес 1 
-Битола 3 
-Охрид 4 
-Кавадарци 4 
-Гостивар 12 
-Крива Паланка 2 
-Кочани 3 
-Пробиштип 2 
-Македонски Брод 2 
-Пехчево 2 
-Берово 3 
-Валандово 1 
-Делчево 4 
-Кратово 1 
-Кичево 3 
-Неготино 2.
 
Досега во земјата се направени вкупно 169.481 тестирања на ковид-19. Нема тестирања во рамките на скринингот.
 
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 16088,  бројката на оздравени пациенти е 13550, на починати е 668, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1870.
Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани