Webp.net gifmaker

Во Битола 51 новозаболен денес и 28 оздравени

Ноември 18, 2020

Во последните 24 часа се направени 3398 тестирања, а регистрирани се 1406 нови случаи на ковид-19 во: 

 
-Скопје 627 
-Куманово 73  
-Дебар 1 
-Штип 37 
-Прилеп 98 
-Тетово 72 
-Струга 17 
-Велес 55 
-Битола 51 
-Охрид 57 
-Кавадарци 40 
-Гостивар 84 
-Гевгелија 11 
-Струмица 30 
-Крива Паланка 10 
-Радовиш 9 
-Крушево 8 
-Кочани 34 
-Пробиштип 4
-Демир Хисар 2 
-Македонски Брод 2 
-Пехчево 1 
-Берово 2  
-Валандово 8 
-Виница 20 
-Делчево 6 
-Кратово 2  
-Свети Николе 11 
-Кичево 10 
-Ресен 13 
-Неготино 11  
 
Починати се 21 лице, шест пациенти од Скопје (77, 64, 74, 81, 73 и 74г), тројца од Штип (84, 70 и 62г), тројца од Прилеп (51, 40 и 55г), еден пациент од Струга (64г), четири од Битола (77, 77, 79 и 74г), еден од Гостивар (72г), еден од Радовиш (70г), еден од Македонски Брод (66г) и еден пациент од Берово (85г). Сите пациенти се починати во болнички услови.
 
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 937 оздравени пациенти од: 
 
-Скопје 398 
-Куманово 50
-Дебар 8 
-Штип 21 
-Прилеп 28 
-Тетово 41 
-Струга 18 
-Велес 38 
-Битола 28 
-Охрид 44 
-Кавадарци 29 
-Гостивар 23 
-Гевгелија 12  
-Струмица 59 
-Крива Паланка 8 
-Радовиш 9 
-Крушево 2 
-Кочани 19 
-Пробиштип 8 
-Демир Хисар 6 
-Пехчево 1 
-Берово 4 
-Валандово 9 
-Виница 8 
-Делчево 17 
-Кратово 2 
-Свети Николе 15 
-Кичево 18 
-Ресен 4 
-Неготино 10
 
Досега во земјата се направени вкупно 300.200 тестирања на Ковид -19.  
 
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 50015, бројката на оздравени пациенти е 29583, на починати е 1397, а бројот на активни случаи изнесува 19035.
Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани