Webp.net gifmaker

Општина Битола и италијанската Амбасада со заедничка осуда за сквернавењето на спомен обележјето во Битола

Декември 02, 2020

Општината Битола и Амбасадата на Италија во Македонија го осудуваат вандалскиот чин на сквернавење на споменикот подигнат во чест на скоро педесет илјади италијански борци кои, заедно со Британците, Французите, Србите и Грците, се бореле на македонска територија за време на Првата светска војна.

Се работи за крајно нецивилизациски чин, кој што не може да биде одобрен за ниедно спомен обележје.

Современите европски вредности подразбираат почит, без која не може да се говори за заеднички просперитет во човештвото

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани