Во Битола 11 новозаболени и 34 хоспиталзирани од КОВИД-19

Март 07, 2021

Нови 11 заболени од КОВИД-19 се регистрирани денес во Битола, активни се 219 случаи, а во битолската Болницата  се хоспитализирани 34 пациенти позитивни и суспектни на КОВИД-19.

 

 

Во последните 24 часа се направени 2.259 тестирања, а регистрирани се 333 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 182
-Кавадарци 22
-Куманово и Охрид по 20
-Тетово 15
-Битола 11
-Прилеп 9
-Неготино 8
-Велес и Ресен по 7
-Гостивар 6
-Гевгелија 4
-Струмица 3
Струга, Кичево, Свети Николе, Крива Паланка и Кратово по 2
-Штип, Кочани, Дебар, Радовиш, Берово, Виница, Богданци, Демир Хисар и Македонски Брод по 1
Починати се 10 лица, по 3 пациенти од Скопје (85г,70г,70г) 2 пациенти од Кавадарци (90г, 59г) и по 1 пациент од Штип (47г), Велес (59г), Кочани (79г), Куманово (82г), и Охрид (68г). Девет пациенти се починати во болнички услови, еден пациент во домашни услови.
Регистрирани се 268 оздравени пациенти од:
-Скопје 160
-Прилеп 28
-Куманово 20
-Крива Паланка 14
-Велес 9
-Тетово 6
-Битола, Кичево и Гевгелија по 4
-Кочани, Берово и Пробиштип по 3
-Гостивар и Богданци по 2
-Кавадарци, Свети Николе, Виница, Крушево, Кратово и Пехчево по 1
Досега во земјата се направени вкупно 543.254 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 107.163, бројката на оздравени пациенти е 94.729, на починати е 3.195, а бројот на активни случаи изнесува 9.239.
Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани