Првата недела од масовната вакцинација во Битола се вакцинирани 3885 лица

Мај 08, 2021

Денес, 8 мај, од вкупно пријавени во системот 1241 лица, во Регионалниот вакцинален центар во Битола вакцинирани се 876 или вкупно оваа недела 3885, објави Весна Спирковска, директор на Здравствениот дом во Битола. 

-Честитки за тимовите и апел до населението-пријавувајте се на сајтотvakcinacija.mk., порача Спирковска
Министерот за здравство, Венко Филипче, објави дека секојдневно се зголемува интересот за вакцинација и бројот на вакцинирани
 
-Од ден во ден се зголемува темпото на вакцинација, што е показател дека системот за масовно вакцинирање функционира одлично. Само вчера аплицирани се 13.725 дози вакцини.Во државата вкупно се вакцинирани 118.984 граѓани, а со последните бројки 32% од населението над 70 години има примено барем една доза вакцина. Интересот за вакцинација расте од ден во ден, а напоредно со тоа ги надградуваме и капацитетите со што до средината на летото, во зависност до достапноста на вакцини, можеме да постигнеме колективен имунитет. 
Пријавете се за вакцинација на www.vakcinacija.mk, информираше Филипче
Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани