ВМРО-ДПМНЕ протестираше со блокада на кружниот тек кај Безистенот

Јуни 08, 2021

 Под мотото "Доста е! Излези за Македонија", ВМРО-ДПМНЕ денес организираше протест со блокада на кружниот тек кај Безистенот од 15 до 17 часот. Протестираат со барање Владата јавно да го објави, патоказот за преговорите со Бугарија.

Блокади на крстосници имаше и во Скопје и уште 10 други градови низ земјава. Како што рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, протестите се единствен начин да се спречи барањата на Бугарија да станат дел од преговарачката рамка со ЕУ и на тој начин проблемот што го имаме со Софија да стане проблем со ЕУ.  Мицкоски рече дека тоа го дознал од високи дипломатски извори од Брисел и Софија.

Протести ќе се одржат и утре од 15 до 17 часот

FB IMG 1623171719492

FB IMG 1623171731720

FB IMG 1623171752843

FB IMG 1623171779724

FB IMG 1623171793772

FB IMG 1623171765627

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани