Webp.net gifmaker

Македонските навивачи го „окупираа“ Букурешт, меѓу нив и битолчани

Јуни 17, 2021

На неколку часа пред натпреварот на ЕУРО 2020 помеѓу Македонија и Украина,  атмосферата во Букурешт е вжештена. Голем број Македонци заминаа за Романија да ја бодрат од трибините македонската репрезентација. Навивачките табори, меѓу кои најмногубројни се битолчани, се вистински хит во Букурешт, каде од синоќа се веат македонски знамиња, се пеат македонски песни, се играат македонски ора, а ечи и „Битола мој роден крај“.

200534992 1001638140653432 9176782353959789562 n

Бројни телевизиски екипи ги снимаат македонските навивачи низ главниот град на Романија, а нашите кои заминаа да го следат овој важен натпревар за Македонија, велат дека доживувањето е исклучително.

-Атмосферата е подигната на највиско ниво, спремни сме да им дадеме поддршка на нашите репрезентативци, а ова е доживување кое ќе го паметам целиот живот, вели битолчанец кој вчера замина за Букурешт.

Натправерите на ЕУРО 2020 можат да ги следат вакцинирани граѓани или пак со негативен ПЦР тест, кои добиваат алки како доказ за тоа.

 

viber image 2021 06 17 10 39 06

 


viber image 2021 06 17 11 08 16

Багодарние на нашите сограѓани кои се дел од фудбалската еуфорија во Букурешт, на читатлите на апла.мк им ја пренесуваме атмосферата од Букурешт преку неколку аматеркси видеа и фоторгафии. На првиот натрпеавар на трибините имаше над 4000 македонски навивачи, денес се очекува поголема бројка

 

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани