2win800x200

Бројот на новозаболени од коронавирусот во Битола опаѓа

Декември 22, 2021

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

 
Направени се 3.366 тестирања, а регистрирани се 320 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје – 165, Прилеп – 26, Охрид –18, Кавадарци – 16, Битола – 11, Велес – 10, Куманово – 8, Струмица – 7, Тетово и Ресен – по 6, Гевгелија, Радовиш и Валандово – по 5, Кичево и Кочани – по 4, Штип и Берово – по 3, Гостивар, Неготино, Крива Паланка, Делчево, Богданци, Македонски Брод и Македонска Каменица – по 2, Свети Николе, Виница, Пробиштип и Демир Хисар – по 1.
 
Регистрирани сe 214 оздравени пациенти од: Скопје – 120, Кавадарци – 19, Битола – 18, Куманово – 8, Охрид – 6, Велес, Штип и Неготино – по 5, Прилеп, Тетово и Свети Николе – по 4, Струмица, Гевгелија и Пробиштип – по 3, Кочани – 2, Ресен, Валандово, Богданци, Струга и Дојран – по 1.
 
Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 8 починати лица: 3 починати лица од Скопје (56г, 64г и 80г), две починати лица од Кавадарци (29г и 59г),  и по едно починато лице од Велес (77г), Охрид (72г) и Ресен (72г). Од пријавените сите лица се починати во болнички услови.
 
Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се дополнително 7 лица, починати во период од 14-19.12.2021 година. Починатите лица се од Пехчево (2), Куманово (1), Охрид (1), Кавадарци (1), Свети Николе (1) и Тетово (1). Починатите лица се на возраст од 42г до 85г. Од пријавените, 3 лица се починати во болнички услови, а 4 лица се починати во домашни услови.
 
Направени се 3.366 тестови преку: ИЈЗ-321, ЦЈЗ Скопје-59, ЦЈЗ Битола-63, ЦЈЗ Прилеп-49, ЦЈЗ Тетово–10, ЦЈЗ Куманово-79, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–139, Жан Митрев (Филип Втори)-85, Авицена-163, Биотек-167, Систина-89, лабораторија Лаор-138, Синлаб-22, Ремедика-22, Плодност–38, Генеа-9, Никоб лаб-303, ВФВ Медикал-48, Ели Медика-62, Ројал Медика–59, Спектра-ММ-13, Рапид Лаб–10, Жан Митрев Струмица–10, Нова Лаб Дијагностика–7, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.400.
 
Досега во земјата се направени вкупно 1.558.639 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 222.064, бројот на оздравени пациенти е 208.938, на починати е 7.853, а бројот на активни случаи изнесува 5.273.
 
поред епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
 
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 97448, Активни 2571
Куманово 13075, Активни 127
Тетово 11404, Активни 78
Прилеп 10659, Активни 377
Битола 9093, Активни 384
Гостивар 8077, Активни 20
Велес 7462, Активни 168
Кавадарци 7328, Активни 244
Штип 6712, Активни 104
Охрид 6705, Активни 225
Струмица 6235, Активни 124
Кичево 4300, Активни 80
Кочани 4084, Активни 56
Струга 3918, Активни 21
Гевгелија 2892, Активни 98
Неготино 2621, Активни 47
Свети Николе 2150, Активни 46
Крива Паланка 1944, Активни 58
Ресен 1830, Активни 75
Радовиш 1800, Активни 55
Берово 1476, Активни 16
Делчево 1460, Активни 56
Дебар 1457, Активни 1
Виница 1175, Активни 19
Пробиштип 1138, Активни 16
Валандово 1015, Активни 70
Кратово 790, Активни 12
Богданци 673, Активни 31
Демир Хисар 635, Активни 32
Крушево 603, Активни 22
Македонски Брод 520, Активни 15
Македонска Каменица 429, Активни 22
Демир Капија 426, Активни 0
Пехчево 357, Активни 1
Дојран 173, Активни 2
Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани