Битолската болница сама бара дополнително комисија од здравство да го испита случајот со малата Јана

Март 24, 2023

Битолската клиничка болница денеска ќе побара напоредно и Комисија од Министерството за здравство да го испитува случајот со малата Јана, која завчера почина во  битолската болница. Александар Обедниковски, директор на болницата за Апла.мк вели дека според Законост за здравство ќе побара испитување на случајот и од Комисја на МЗ. Денеска  д-р Обедниковски е во Скопје на средба со министерот за здравство д-р Фатмир Меџити.

Во меѓувреме од утрово во Битола  Државниот санитарен и здравствен инспекторат врши  инспекциски надзор за случајот со починатото девојче во Клиничка болница Битола. 

Обдукцијата врз починатата јана заврши вчера за во наредните неколку недели ќе следат резултатите од Битолското обвинителство од што настапила смртта. 

За случајот со малата Јана на следниот линк 

https://apla.mk/direktno/item/12514-na-pokachen-shekjer-9-na-malata-jana-mu-dale-chista-glikoza-vo-infuzija-svedochi-tatkoto-po-smrtta-na-svojata-kjerka

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани