Webp.net gifmaker

Потурени со боја спомен бисти на партизаните на Шеталиште

Јуни 23, 2020

Непознати сторители  потуриле со боја  бисти од партизани кои се дел од алејата на спомен обележјата на учесниците во НОБ на Шеталиштето во Битола. Премачкани со  бела, сина и жолта боја се бистите на Фана Кочовска Цветковиќ, Вангел Нечевски Тунелот, Славко Лумбарковски, Трајан Белев, Богоја Фотев, Кочо Десано

"ОО на СБМ-Битола го осудува овој чин и апелира во иднина да не се повторат вакви дејствија затоа што овие борци се луѓе кои се бореле за слободата и мирот и заслужуваат вистинска почит.  За овој настан е известено ЈП „Комуналец“-Битола со цел отстранување на бојата од спомен-бистите", велат од Сојузот на борците

Ова не е првпат да се уништиваат спомен бистите на партизанит. Се случувало во повеќе наврати да се сквернават, обезглават или  искршат, но, досега не е откриен сторител на ваков вандалски чин

Е.М.

 

FB IMG 1592894956332

FB IMG 1592894960200

 

FB IMG 1592894963617

FB IMG 1592894967484

FB IMG 1592894977144

 

FB IMG 1592894971145

 

FB IMG 1592894983978

FB IMG 1592894980838

FB IMG 1592894992164

FB IMG 1592894988105

FB IMG 1592895009321

FB IMG 1592894996309

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани