Webp.net gifmaker

Блиц интервју со Олга Лозановска-Секоја загуба на човечки живот тешко ја поднесувам

Јуни 27, 2020

Блиц интервју со Олга Лозановска, кандидат за пратеник на ВМРО-ДПМНЕ во петтата изборна едница. Лозановска по професија е лекар, специјалист интернист и магистер на медицински науки. Во оваа прилика Лозановска зборува за себе, за семејството, за нештата кои ја исполнуваат, ја прават среќна, но и она што ја прави тажна во животот. 

 

Апла-Кажете ни на кратко за Вашето битолско потекло, имате ли предци кои придонеле за Битола?

Лозановска-Мојот татко учествуваше во изградбата на новата болница. Во време на епидемија со тифус и жолтица активно беше вклучен во таа борба како главен медицински брат на Инфективното одделение. Моите свекор и свекрва беа просветни работници и описменија многу луѓе во овој град.

 

Апла-Што ви го исполнува слободното време?

Лозановска-Немам многу слободно време, и тоа што го имам го поминувам со семејството, читам книги, пишувам трудови.

 

Апла-На кои мигови од животот често се навраќате?

Лозановска-Се навраќам на времето кога ми беа мали децата. Често посакувам да се врати тоа време, сите да сме заедно.

105932248 579003096325435 4908928027508461122 n

 

Апла-Вие сте лекар, специјалист- интернист, што беше пресудно да ја изберете оваа професија?

Лозановска-Уште од мала сакав да бидам докторка. Моите писмени работи за мојата идна професија ми беа за чиста петка.

 

Апла-Омилен настан од кариерата и настан кој сте го поднеле тешко?

Лозановска-Еден од убавите настани е кога ја бранев мојата магистерска работа.

Секоја загуба на човечки живот тешко ја поднесувам.

 

Апла-Кое е мотото на Вашиот живот?

Лозановска-Работата го краси човекот. Се тече се’ се менува.

74607724 853999015128529 8040859191291409151 n

 

Апла-Имате ли хоби? Како ги полните батериите?

Лозановска-Шетање во природа, покрај езеро или море.

 

Апла-Која книга ви е омилена и зошто?

Лозановска-„Однесено од виорот“-Маргарет Мичел. Во книгата има многу упорност, работа, гордост, судбина.

 

Апла-Дали доколку станете пратеник би заминале од Битола?

Лозановска-Не.

106087044 271625263909082 7378415486254278898 n

 

Апла.мк во наредните денови ќе објавува блиц интервјуа со  кандидати за пратеници од Битола. 

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани