Webp.net gifmaker

44 годишниот битолчанец кој почина од КОВИД-19 една недела претходно имал симптоми, но на лекар се јавил во понеделникот

Октомври 09, 2020

44 годишниот битолчанец кој е во денешната здравствена статистка на починати од КОВИД-19, во понеделникот на 5 септември се јавил за преглед на кардиолог во Клиничката болница во Битола поради стегање во градите, отежнато дишење и покачена температура, информираат за апла.мк од Министерството за здравство.

Бил препратен на пнеумофтизиолог, кој го задржал на болничко лекување, но, пациентот одбил. Лекарот му дал терапија и предлог за домашна излоација, како и тестирање преку матичен лекар.

Следниот ден, во вторникот на 6 октомври, пациентот бил примен на инфективното одделение во Клиничката болница во Битола како КОВИД позитивен и податок дека веќе една седмица имал температура, тешко дишење и кашлица.

Вчера на 8 октомври, после акутно влошување на сосотојбата и нагло паѓање на сатурацијата во крвта, направил кардиопулмонална инсуфициенција и синоќа починал, инфомрираат од Министерство за здравство., информираат за апала од Здравство.

Нема информација дали, 44 годишниот битолчанец имал хронични заболувања. 

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани