Webp.net gifmaker

Почина Томе Димитровски, претседател на Здружението на пензионери во Битола

Март 31, 2021

На 72 годишна возраст почина Томе Димитровски, актуелен претседател на Здружението на пензионери во Битола и поранешен раководител на Агенцијата за вработување подрачно одделение Битола.

Димитровски почина утрово од компликации предизвикани од КОВИД-19, откако вчера беше пренесен на Скопските клиники.

Димитровски беше правник по професија, ценет и уважен меѓу своите колеги и соработници. За претседател на Здужението на пензионери беше избран во 2018 година, каде се истакна со голем број активности за подобрување на пензионерскиот стандард, солидарност, но и хуманитарни акции за помош на поединци, пензионери, институции и установи, посебно во овој период на борба против пандемијата со КОВИД-19

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани