2win800x200

Шумската полиција разби група дрвокрадци кај Снегово

Април 26, 2021

Денес во атарот на село Снегово над битолската населба Баир во организирана акција на  Шумската полиција разбиена е група дрвокрадци. Во акцијата се запленети 3 шпедитери натоварени со околу 3 м3 огревни дрва, и истите се предадени во ШПС Кајмакчалан Битола. За сторителите се поднесени соодветни пријави, информираат за апла.мк од Шумската полиција

 Деновиве, исто така, на патниот правец село Норово кон село Житоше по претходно добиени оперативни сознанија во акција на крушевската Шумската полиција затекнато е комбе "Форд Транзит" со Крушевски регистарски таблички како бесправно превезува дабови и букови огревни дрва за кои сторителот на делото не поседувал соодветна документација. Комбето и предметните дрва се одземени а за сторителот е поднесена соодветна пријава.

Од Шумската полиција најавуваат дека продолжуваат нивните акции за спречување на бесправната сеча.

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани