Webp.net gifmaker

Сто години од крајот на Првата светска војна одбележани на Германските гробишта

Ноември 11, 2018

По повод сто години од Денот на примирјето во Првата светска војна, комеморација се одржа и на Германските гробишта во Битола каде се закопани илјадници жртви од германските воени трупи од војната.

 

Во знак на примирје меѓу некогашните воени ривали, Германија и Франција, а денес пријателски земји, францускиот амбасадор Кристијан Тимоние упати порака за мир во Европа и светот на германски јазик. Тој рече дека силата на народите е во помирувањето и дека мирот е најскапоценото нешто што го има Европа.

Германскиот амбасадор Томас Герберих изјави: „Треба да научиме да се отвориме кој помирувањето. Германија и Франција упеаја да го пронајдат патот кон помирувањето. За тоа да се исполни потребна е политика која не изолира и не се засолнува зад национализам и идејата за нови ѕидови.

Бројни делегации на амбасадори, конзули, градоначалници, воени аташеа и други гости положија цвеќе на Германските гробишта во Битола.

DSC 7903

DSC 8004

DSC 8005

DSC 8025

DSC 8036

DSC 8037

DSC 8045

DSC 8053

DSC 8055

DSC 8086

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани