Webp.net gifmaker

Денес нема новозаболени во Битола

Јули 16, 2020

 

Денеска нема регистрирани новозаболени од КОВИД-19 во Битола, за разлика од вчера кога имаше рекордни 11. 

На ниво на држава, во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 94 нови случаи на ковид-19 во: 

 
-Скопје 49
-Куманово 2
-Штип 8
-Прилеп 1
-Тетово 6 
-Струга 2
-Гостивар 13
-Кочани 2
-Свети Николе 9
-Кичево 2
 
Починати се 8 лица, два пациенти од Скопје, еден од Прилеп, еден од Струга, еден од Охрид, двајца од Гостивар и еден од Кичево.
 
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 42 оздравени лица од: 
 
-Скопје-27
-Штип 1 
-Прилеп 8
-Тетово 1
-Велес 3
-Кочани 2
 
Досега во земјата се направени вкупно 81604 тестирања на ковид -19.  Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.
 
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 8623,  бројката на оздравени пациенти е 4603, на починати е 401, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3619.
Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани