2win800x200

Завршено и партерното уредување околу Модуларната болница

Април 04, 2021

Општина Битола го заврши партерното уредување околу Модуларната болница која е дел од Регионалниот КОВИД центар. Општинските јавни претпријатија беа вклучени во подготовката на теренот и изградба на  инфраструктура, а за таа цел од Буџетот беа издвоени 40 илјади евра. Сега е готов и пристапот до објектот

"Креветите во мобилната болница се одамна поставени со целосна кислородна поддршка, но дај боже да ни се најнеискористена инвестиција" напиша градоначалничката Наташа Петровска и уште еднаш упати апел да се почитуваат мерките за заштита од вирусот
 
Модуларната болница се состои од 3 модуларни градби, и има капацитет од 80 до 120 болнички кревети.
 
На Инфективното и одделението за физикална медицина во Клиничката болница вкупно се хоспитализирани 122 пациенти, а доколку се исполнат овие капацитети, ќе се стави во функција и Модуларната болница
Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани