Денеска 44 новозаболени и 67 оздравени во Битола

Април 24, 2021

Денеска во Битола се регистрирани 44 новозаболени, а оздравени 67 пациенти, а починале 2 лица на 79 и 85 години.  Активни се 1183 случаи. Во КОВИД центарот во Клиничката болница во Битола, хоспитализирани се 124 пациенти.  

 

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 3.526 тестирања, а регистрирани се 564 нови случаи на КОВИД-19 во:Скопје –192, Куманово – 45, Битола – 44, Прилеп – 40, Велес и Струмица – по 23, Охрид – 22, Гостивар – 19, Штип – 18, Тетово – 17, Кочани – 16, Берово – 13, Кавадарци и Кичево – по 11, Виница – 9, Свети Николе и Дебар – по 8, Струга и Ресен – по 7, Радовиш – 6, Валандово – 5, Неготино, Пропиштип и Крушево – по 4, Гевгелија, Крива Паланка и Делчево – по 2, Богданци и Демир Хисар – по 1.

Регистрирани се 1.357 оздравени пациенти од:

Скопје – 412, Охрид – 248, Кавадарци – 87, Куманово – 69, Битола – 67, Прилеп – 58, Струга – 46, Велес – 43, Тетово – 40, Неготино – 33, Струмица – 31, Кочани – 27, Гостивар – 25, Дебар – 21, Штип – 19, Крушево – 18, Гевгелија – 16, Виница, Валандово и Крива Паланка – по 15, Кичево – 13, Берово и Свети Николе – по 9, Делчево – 7, Богданци – 6, Ресен и Демир Хисар – по 2, Радовиш, Пробиштип, Демир Капија и Дојран – по 1.

Пријавени се вкупно 22 починати лица: 8 од Скопје (60г, 68г , 71, 72г, 74г, 74г, 82г и 85г), по 2 починати лица од Битола (79г и 85г), Прилеп (69г и 79г) и Кочани (72г и 73г), по едно лице од Охрид (61г), Кавадарци (80г), Гостивар (51г), Штип(75г), Свети Николе (80г), Делчево (65г), Ресен (71г) и Пробиштип (74г). Сите починати пациенти се починати во болнички услови.

Направени се 3.526 тестови преку: ИЈЗ-503, ЦЈЗ Скопје-68, ЦЈЗ Битола-82, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 0, Судска медицина – 3, лабораторија болница Козле – 11, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8-ми Септември – 11, Институт за микробиологија – 67, МАНУ – 124, Жан Митрев (Филип Втори) – 118, Авицена -246, Биотек – 718, Систина – 177, лабораторија Лаор – 425, Синлаб – 76, Ремедика – 73, Плодност – 48, Генеа – 4, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 772.

Досега во земјата се направени вкупно 707.095 тестирања на КОВИД-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 150.274, бројката на оздравени пациенти е 128.496, на починати е 4.650, а бројот на активни случаи изнесува 17.128.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 66435, активни 7737

Куманово 8338, активни 1180

Прилеп 8079, активни 872

Тетово 7028, активни 623

Битола 6017, активни 1183

Велес 5322, активни 615

Гостивар 5074, активни 418

Кавадарци 5063, активни 403

Штип 4843, активни 440

Охрид 4836, активни 524

Струмица 3924, активни 550

Струга 2908, активни 169

Кочани 2671, активни 285

Кичево 2417, активни 294

Гевгелија 2153, активни 294

Неготино 2132, активни 199

Свети Николе 1464, активни 145

Крива Паланка 1199, активни 80

Ресен 1191, активни 206

Радовиш 1075, активни 134

Берово 998, активни 66

Делчево 941, активни 94

Дебар 927, активни 49

Виница 779, активни 112

Пробиштип 765, активни 35

Валандово 653, активни 76

Богданци 482, активни 69

Крушево 468, активни 91

Демир Капија 392, активни 30

Демир Хисар 375, активни 62

Кратово 354, активни 17

Македонски Брод 352, активни 28

Пехчево 259, активни 21

Македонска Каменица 228, активни 14

Дојран 132, активни 13

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани