Итен инспекциски надзор во Битолската болница побара министерот за здравство по смртта на малото девојче

Март 23, 2023

 

Mинистерот за здравство, д-р Фатмир Меџити итно побара Државниот санитарен и здравствен инспекторат да изврши инспекциски надзор за случајот со починатото девојче во Клиничка болница Битола. 

Петгодишната Јана Христовска од битолското село Кравари почина вчера откако претходно прими инфузија во Клиничката болница во Битола. 
Нејзиниот татко Стојче Христовски изјави   дека на девојчето и била дадена инфузија по што шеќерот кој бил девет се поканил на 19 и состојбата и се искомплицирала. 
 
Болницата побара обдукција за утврдување на причините за смртта.
Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани