2win800x200

Спектакуларно отворање на 16 издание на „БИТ ФЕСТ“

Јули 04, 2024

 

Градскиот стадион „Петар Милошевски“ во Битола, синоќа за првпат ги отвори вратите за спектакуларен концерт со кој беше означен официјалниот почеток на Битолското културно лето „БИТ ФЕСТ“. Над 4000 посетители, уживаа и се забавуваа со „Симфонија на ѕвездите“, на која заедно со Камерниот оркестар на Битола, настапија повеќе познати музички имиња, меѓу кои „Паркети“, „Суперхикс“, Констракта, Каролина Гочева, Love Itoya, Schiller, Pig & Dan и Brass Brothers.
Можно е да е слика од 3 луѓе, саксофон, труба и текст
Присутните ги поздрави градоначалникот на општина Битола, Тони Коњановски, кој најави дека овој настан е само почеток на прекрасната програма на БИТ ФЕСТ ова лето. Коњановски се заблагодари за поддршката од своите сограѓани и интересот за организација на еден ваков голем настан, кој покажува дека Битола навистина е град на културата со големи културни капацитети кои од година во година, спонтано наметнуваат се повисоки стандарди на квалитет.
каро
На вечерната програма по повод отворањето на „БИТ ФЕСТ“, претходеше програма за најмладите или првата детска олимпијада насловена „Ај на Олимпијада во Битола”, на која учествуваа околу 200 деца на возраст од 5 до 10 години. Заштитно лице на олимпијадата е пелистерскиот рис Менде, а имињата на тимовите беа инспирани од најпознатите битолски населби.
бит 1
Настанот се одвиваше на тениските игралишта до Градски стадион и беше вистинска симбиоза на насмевки, возбуда и многу интересни спортски игри.
Битола вчера покажа дека е град на спортот, град на културата и град кој заслужува повеќе настани од ваков карактер, што беше посебно потврдено од страна на среќната и задоволна публика.
Организатор на Битолското културно лето „БИТ ФЕСТ“ е Општина Битола, заедно со своите соработници и културни работници.
Можно е да е слика од 3 луѓе и толпа
Можно е да е слика од 5 луѓе, виолина и саксофон
Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани