Webp.net gifmaker

Во Битола денеска нема новозаболен од КОВИД-19, во државата нови 173 случаи

Јули 02, 2020

 

 
 

Во последните 24 часа се направени 1653 тестирања, а регистрирани се 173 нови случаи на ковид-19.

- Скопје 75
- Куманово 9
- Дебар 6
- Штип 8
- Прилеп 6
- Тетово 9
- Струга 14
- Велес 3
- Охрид 10
- Кавадарци 3
- Гостивар 7
- Гевгелија 2
- Струмица 1
- Крушево 1
- Кочани 4
- Пробиштип 1
- Берово 1
- Валандово 1
- Свети Николе 6
- Кичево 3
- Ресен 3

Починати се 15 лица, осум од Скопје, двајца пациенти од Тетово, двајца од Струга, еден пациент од Охрид и двајца од Гостивар.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 150 оздравени пациенти.

- Скопје 105
- Куманово 1
- Штип 7
- Тетово 12
- Струга 10
- Велес 1
- Охрид 4
- Гостивар 1
- Струмица 1
- Кочани 5
- Пробиштип 1
- Неготино 2

Досега во земјата се направени вкупно 63.383 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 6625, бројката на оздравени пациенти е 2748, на починати е 321, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3556.

 
 
Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани