Webp.net gifmaker

Денес во Битола оздравени 144 пациенти

Ноември 25, 2020

Денес во Битола 53 новозаболени и оздравени 144, починати битолчани од ковид19 нема по подолго време. . 

Во последните 24 часа се направени 3349 тестирања, а регистрирани се 1288 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 570 -Куманово 57 -Дебар 8 -Штип 44 -Прилеп 78 -Тетово 56 -Струга 28 -Велес 32 -Битола 53 -Охрид 30 -Кавадарци 30 -Гостивар 85 -Гевгелија 21 -Струмица 34 -Крива Паланка 5 -Радовиш 13 -Крушево 1 -Кочани 28 -Пробиштип 10 -Демир Хисар 7 -Македонски Брод 3 -Берово 3 -Валандово 2 -Виница 11 -Делчево 9 -Кратово 3 -Свети Николе 12 -Кичево 22 -Ресен 11 -Неготино 22

Починати се 39 лица, шеснаесет пациенти од Скопје (79г., 80г., 54г., 70г., 68г., 54г., 68г., 82г., 84г.,68г., 76г., 75г., 71г., 60г., 73г., 56г.), двајца од Куманово (70г. и 62г.), еден пациент од Дебар (87г.), еден од Штип (71г.), тројца од Прилеп (86г., 76г., 68г.), четири пациенти од Тетово (53г., 72г.,67г., 66г.), двајца од Струга (68г., 69г), двајца од Велес (67г., 78г.), двајца од Охрид (68г., 73г.), еден пациент од Струмица (72г.), еден од Демир Хисар (65г.), еден од Берово (79г.), двајца од Кичево (60г., 41г.) и еден пациент од Неготино (40г.).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 1078 оздравени пациенти од: -Скопје 407 -Куманово 33 -Штип 32 -Прилеп 36 -Тетово 36 -Струга 63 -Велес 30 -Битола 144 -Охрид 52 -Кавадарци 27 -Гостивар 19 -Гевгелија 10 -Струмица 19 -Крива Паланка 7 -Радовиш 5 -Крушево 4 -Кочани 11 -Пробиштип 5 -Демир Хисар 3 -Македонски Брод 2 -Берово 3 -Валандово 2 -Виница 6 -Делчево 7 -Кратово 3 -Свети Николе 12 -Кичево 72 -Ресен 14 -Неготино 14

Досега во земјата се направени вкупно 320.011 тестирања на Ковид -19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 57451, бројката на оздравени пациенти е 34970, на починати е 1600, а бројот на активни случаи изнесува 20881.

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани