Webp.net gifmaker

Спокојот и убавината на манастирот „Св. Петка“ во Цапари (фотогалерија)

Август 17, 2018

 Денес се празнува летна Света Петка. Еден од најубавите манастири посветени на Света Петка е оној во село Цапари, Битолско. Оддалечен е на еден километар од селото, а се верува дека таму имало и манастир од 16 век. Подоцна тој изгорел, па бил обновен со пари од верниците. Денешниот храм изобилува со убавина и спокој. Опколен со густа шума, претставува природна ладовина полна чист воздух за бегство од жештината во овие летни денови, но и од градскиот загаден воздух. Денес манастирот е преполн верници кои се молат и палат свеќа за здравје.  

39304945 278031962993138 3441655429992546304 n

39390501 211410486390562 8521823536036184064 n

39396373 513619872432813 4618338072365367296 n

39398645 230993034279281 9160203006484938752 n

39468012 248592669123801 8500832506147241984 n

39395253 494379404306109 7409888676701798400 n

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани