Webp.net gifmaker

ЌЕ СЕ ИЗБИРА НАЈКРЕАТИВНА СКУЛПТУРА ОД ЃУБРЕ

Ноември 26, 2019

Натпревар за најкреативна скулптура изработена од ѓубре во Битола организираат еко активистите од „Мети си со Класнето“ предводени од професорката Марија Магдалена Петковска Микаровска и компанијата „Божиновски часовници и накит“. На натпреварот до оваа недела можат да се пријават ученици, родители, наставници, младински работници и други битолчани кои до 20 декември ќе треба да ја подготват скулптурата од ѓубре.

Пријавувањето се врши на мејл: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. со податоци за тимот што учествува со:

1.име и презиме на учесниците
2.училиште или организација
3.име и презиме и контакт од тим лидер

Скулптурата треба има димензии од 25х25х25 сантиметри, а покрај неа ќе ќе бидат изложени и следните податоци колкава количина на ѓубре е искористена, каков смет и од која локација е собрано, по можност и фотографии од местото. Ќе треба да достават и кратка приказна за скулптурата со цел опис на идејата.

Најубавите скулптури ќе бидат наградени, а сите ќе бидат понудени на аукција за донирање на средства за изработка на ботаничка градина на покривот на Центарот за култура во Битола. „

„Да го закитиме предновогодишното расположение со овој настан кој пред сѐ ќе биде креативен и нов начин за подигање на свеста за сите нас“, велат организаторите.

Ж.З.

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани