Webp.net gifmaker

Позитивен еден болничар од хируршко одделение во Битолската болница, симптоми има и хирург

Јуни 15, 2020
Фото: Клиничка болница-Битола Фото: Клиничка болница-Битола

Еден болничар на Хируршкото одделение во Битолската болница е позитивен, а двајца негови колеги се во изолација, соопшти минисерто за здравство Венко Филипче.

Симптоми има и еден хирург во Клиничката болница во Битола, а тој денеска ќе биде тестиран и останува во изолација.

На Инфективното одделение се хоспитализрани 26 пациенти, односно 22 во КОВИД одделот, а 4 во одделението за суспектни пациенти. Капацитетот речиси е исполнет, затоа што има уште 3 слободни кревети во КОВИД одделот, а уште 8 слободни кревети во одделенеито за суспектни пациенти. Овие пацинети се од целиот Југозападен Регион

Во Битола досега се регстрирани 31 позитивен пациент, а стотина се во изолација

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани