Маестралниот австриски квартет „Хајдн Брас“ во Битола ќе ја свири и „Македонско девојче“

Јули 01, 2018

Вчерва на програмата на битолското културно лето со почеток од 20 часот во Народниот театар во Битола концерт ќе одржи маестралниот месинг квартет „Хајдн Брас“ од Австрија.

На програмата ќе бидат дела од светските композитори Верди, Хајдн, Моцарт, Брамс, Елингтон и други. Ова е познат квартет ширум светот, кој изведува композиции на дувачки инструменти, а досега имаат снимено и неколку  ЦД-а со класична музика. Меѓу нив и ЦД-то „Селектирана камерна музика со дувачки инструменти“ снимено во 2002 година во замокот Естерхази, на кое во фокусот се бесмртните музички композиции на класиците. Вечрва заедно со ансамблот „Агушеви“ ќе ги отсвират Химаната на Европа и нашата позната мелодија „Македонско девојче“.

 

Квартетот „Хајдн Брас“ е основан во Ајзенштат, Австрија во 2000 година кога се спиле петмина професионални музичари кои ги соединила љубовта кон музиката на Џозеф Хајдн. Тие изведуваат дела на нивниот имењак и неговите современици  Моцарт и Бетовен  како суштински уметнички предизвик. Но, со изведба на диксиленд и џез, амнсамблот покажува колку е диференцирана и избалансирана нивната уметничка насока.  

Концертот се одржува во организација на Австриската амбасада од Скопје и Општина Битола

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани