Webp.net gifmaker

Стари јасени се сечеа денеска во поранешната Касарна во Битола

Јули 15, 2020

 

Редица дрвја денеска се исечени во поранешната Касарна во Битола за изградба на нова зграда, реагираат читатели на Апла.мк. Нема спас за заштита на зелениот појас во Касарната во Битола велат битолчани откако токму на денот на гласање и во неработен ден се исечени четири до пет јасени, стари повеќе од три децении. Неофицијално теренот се чисти за изградба на нова станбена зграда. Досега за изградба на новата населба се исечени можеби околу 1 хектар површина насадена со дрвја кои своевремено беа под заштита на АРМ и важеа за бели дробови на Битола.

-Кога веќе просторот го чистат за нови згради, зошто таму каде што треба на инвеститорите на колективни згради не им се наложува да посада нови и да го оплеменат просторот, велат битолчани жители на сегашната нова населба Златен рид.

Во населбата досега се изградени само станбени згради, а не е изградено ниту едно игралиште или пак парк за деца и младинци, каде што би можело во вечерните часови младите да се рекреираат.

 109528259 289172725625554 3018848794533098283 n

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани