Webp.net gifmaker

Уште двајца новозаболени денес во Битола

Август 29, 2020

Во последните 24 часа се направени 1297 тестирања, а регистрирани се 131 нови случаи на ковид-19 во:

 
- Скопје 34
- Куманово 20
- Штип 5
- Прилеп 8
- Струга 3
- Велес 1
- Битола 2
- Охрид 4
- Кавадарци 2
- Гостивар 12
- Гевгелија 4
- Струмица 2
- Радовиш 1
- Кочани 3
- Македонски Брод 1
- Берово 6
- Валандово 1
- Виница 6
- Делчево 10
- Кратово 1
- Свети Николе 5 
 
Починати се 6 лица, еден пациент од Охрид (56г), двајца пациенти од Скопје (63г и 80г), двајца од Прилеп (78г и 54г) и еден пациент од Штип (82г). 
 
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 81 оздравен пациент од:
 
- Скопје 27
- Дебар 1
- Штип 10
- Тетово 11
- Струга 5
- Битола 1
- Гостивар 9
- Струмица 5
- Радовиш 1
- Кочани 1
- Виница 4
- Делчево 3
- Кичево 3
 
Досега во земјата се направени вкупно 147.002 тестирања на ковид-19. Нема тестирања во рамките на скринингот.
 
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14293, бројката на оздравени пациенти е 11014, на починати е 596, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2683.
Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани