Денес

Времето денеска ќе биде сончево и  топло, а температурата во Битола ќе достигне до 23 степени.
Ресенчани и ресенските екологисти го кренаа својот глас против туланата „Нова слога“  во Ресен, која тврдат дека ја загадува животната средина и им го загрозува здравјето, затоа што во процесот…
Сите граѓани кои сакаат навремено да ја пријават состојбата на водомерите и да ја  платат својата сметка електронски можат да се регистрираат на страната на ЈКП „Водовод“. Од ЈКП „Водовод“…
Преку програмата Еразмус млади битолчани на размена во Анкара, членови и волонтери на Здружението за меѓународна младинска соработка „Интерактив“ од Битола учествуваат на меѓународна младинска размена во Анкара на тема:…
Во основното училиште „Климент Охрдски“ денеска беше отворен ресурсен центар кој треба да придонесе за зголемување на образовните можности за децата со пречки во видот, како и рано откривање на…
Министерството за внатрешни работи на својата веб страница објави фотографија на лице кое е вмешано во нападот на пратеникот Горан Милевски, што се случи пред една недела на плоштадот во…
НУ Универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски“ – Битола, Фондацијата „Чекор по чекор“ и „Сумнал“ – Здружение за развој на Ромите заеднички го одбележуваат 2 Април -Светскиот ден на книгите за деца…
Нeвремето во текот на ноќта со врнежи од дожд и силен ветер не предизвика поголеми штети во битолскиот регион. Од Центарот за упаравување со кризи во Битола, за Апла.мк изјавија…
Битолчанецот  Никола Гаговски, е избран за нов претседател на Независниот синдикат на шумската полиција и администрација, на вонредното изборно  собрание што се одржа вчера во Штип. Гаговски работи  во шумската…
Пожар избувнал вечерва покрај патот Битола - Ресен, во близина на битолското село Ротино, откако во текот на денешниот ден во повеќе наврати жителите потпалувале стрништа. 
НУ Универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски“ – Битола, Фондацијата „Чекор по чекор“  и „Сумнал“ – Здружение за развој на Ромите заеднички  го одбележуваат 2 Април  -Светскиот ден на книгите за деца  и 8 Април -  Меѓународниот  ден…
Општина Новаци денеска прослави 22 годинa  од своето основање, а Советот одржа свечена седница на која свое обраќање имаше градоначалникот Љубе Кузмановски.
Јавното претпријатие „Македонија пат“ од утре почнува со реализација на проектот за надградба и поправка на коловозот на влезот во Битола од страната на Прилеп.
Со 19 милиони евра државната компанија  Електрани на Македонија, ќе купува помошна механизација за РЕК Битола, за ископ на јаглен. Директорот на ЕЛЕМ,  Драган Миновски, кажа дека денес е распишан…
Поради врнежите од снег на планинскиот премин Ѓавато од 19,20 часот е воведена забрана за тешки товарни возила. 

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани